Produs

Jocul regelui – Cristian Radu Georgescu, Dan Constantin Enescu, Beletristica

Add to Wishlist
Add to Wishlist
SKU: 983935 Categorii: , Brand:

Jocul regelui - Cristian Radu Georgescu, Dan Constantin Enescu, Beletristica

Am vazut pe propria piele cat e de greu sa inchegi o carte, dar va spunem sincer ca a meritat, cu toate ca a fost dificil sa o publicam si cu atat mai anevoios sa o vindem. Aveti in fata o lucrare socanta pe care ne-o asumam, chiar daca la o lectura atenta iese in evidenta discrepanta dintre problematica abordata si compozitia accesibila. Jocul regelui este primul volum dintr-o trilogie, ce mai contine Ultimul Pion si Intoarcerea Reginei . Cartea suporta destule observatii. Ea nu poate fi judecata pe baza unei abordari critice consacrate, fiindca nu apartine literaturii propriu-zise, ci reprezinta mai degraba o constructie hibrida de cultura populara. Personajele, enuntate schematic, se contureaza ca simboluri arhetipale, masculine sau feminine, ce nu sunt lasate, in mod voit, sa se implineasca. Firele naratiunii, desi sinuoase, strabat in ritm alert un coctail de teme ambitioase. Actiunea se petrece pe mai multe planuri, subsecvente, intr-un viitor posibil devenit prezent si in trecut, dupa o criza din care umanitatea nu mai poate scapa. Intreaga poveste se oglindeste in simbolurile ascunse in jocul de sah, unde regele este cea mai slaba piesa si, in acelasi timp, cea mai importanta. Relatia in continua schimbare dintre om si divinitate, releva si un alt motiv pentru care Dumnezeu a facut lumea… "Descoperiti-l, citind cartea!" Noi am incercat sa spunem o poveste interesanta… Daca am reusit, Dumneavoastra decideti! - Autorii

Mai multe informații

De ce merită atențiai

„Jocul regelui” de Cristian Radu Georgescu și Dan Constantin Enescu este o lucrare care îmbină elemente de beletristică cu teme profunde și provocatoare. Aceasta nu este doar o carte, ci o experiență literară care invită cititorul să reflecteze asupra relației dintre om și divinitate, dar și asupra complexităților vieții moderne.

Prezentare pe scurt

Cartea este primul volum dintr-o trilogie, urmărind să dezvăluie o poveste captivantă, plină de simboluri și teme universale. Personajele sunt construite ca simboluri arhetipale, iar acțiunea se desfășoară pe mai multe planuri temporale, ceea ce o face o lectură dinamică și provocatoare.

Detalii utile

  • Autorii: Cristian Radu Georgescu, Dan Constantin Enescu
  • Gen: Beletristică
  • Volumul: Primul dintr-o trilogie

Caracteristici și beneficii

„Jocul regelui” se distinge printr-o serie de caracteristici care o fac unică:

  • Teme profunde: Abordează subiecte precum criza umanității și relația cu divinitatea.
  • Structură hibridă: Combină elemente de literatură clasică cu influențe de cultură populară.
  • Personaje arhetipale: Oferă o viziune simbolică asupra rolurilor masculine și feminine.
  • Narativă dinamică: Acțiunea se desfășoară pe mai multe planuri, menținând interesul cititorului.

Specificații esențiale

Nu este specificat.

Utilizare și întreținere

Cartea poate fi citită de oricine este interesat de literatură contemporană și teme filosofice. Este recomandată atât pentru lectură individuală, cât și pentru discuții de grup, având potențialul de a genera dezbateri interesante.

Sfaturi practice

  • Lectura în grup poate îmbogăți experiența, oferind perspective diverse.
  • Reflectați asupra temelor abordate și încercați să le corelați cu realitatea contemporană.
  • Revenirea la pasaje cheie poate oferi o înțelegere mai profundă a mesajului autorilor.

Întrebări frecvente

1. Care sunt temele principale ale cărții?

Temele principale includ criza umanității, relația dintre om și divinitate, și simbolismul jocului de șah.

2. Este cartea potrivită pentru toate vârstele?

Da, dar este recomandată în special cititorilor maturi datorită complexității temelor abordate.

3. Cum se leagă cele trei volume ale trilogiei?

Fiecare volum dezvoltă teme și personaje, oferind o continuare a narațiunii din volumul anterior.

4. Ce stil literar adoptă autorii?

Stilul este unul hibrid, combinând elemente de beletristică cu influențe de cultură populară.

5. Unde pot găsi informații suplimentare despre autori?

Informații suplimentare pot fi găsite pe site-uri literare sau în interviuri cu autorii.

Recenzii

Nu există recenzii până acum.

Fii primul care scrii o recenzie pentru „Jocul regelui – Cristian Radu Georgescu, Dan Constantin Enescu, Beletristica”

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0